Jó másfél órás drámázás után kihirdették, hogy Lewis Hamilton az Olasz Nagydíj győztese, miután megnyerte mindhárom szabadedzést, megszerezte sorozatban hetedik, idei tizenegyedik rajtelsőségét, rajttól célig vezette a futamot és megfutotta a leggyorsabb kört is. Ám Grand Chelem ide vagy oda, nem adják olyan könnyen a 25 pontot: az FIA vizsgálatot indított a Mercedes párosa ellen, mert a futam előtti méréskor a két autó bal hátsó kerekének nyomása a Pirelli által előírt (és Belgium óta igen szigorúan vett) érték alatt volt. A gyanút az okozhatta, hogy a gumik hőmérséklete a melegítő paplanból történő "kiszabadulás" után alacsonyabb volt a többiekénél, de mivel a fizikának nem lehet elletmondani és az adott térfogatú gáz nyomása egyenesen arányos a hőmérséklettel (röviden, ha csökken a hőmérséklet, a nyomás is vele csökken), a büntetés nem volt indokolt.
![]() |
Forrás: usatoday.com |
Bárminemű szankció született is volna, az már nem érintette volna Nico Rosberget, aki egy biztos dobogós helyet szórt el két körrel a leintés előtt amiatt, hogy nem használhatta a módosított erőforrást. Hamiltont azonban a kizárás fenyegette, amit az is indokolt, hogy ugyanezen a hétvégén a GP2-ben versenyző Mitch Evans-t és Sergio Canamasast diszkvalifikálták ugyanezért. Az esetből végülis nem lett semmi, minden maradt a régiben, az FIA elfogadta a Mercedes mérnökeinek magyarázatát.
A történet többoldalú és számos kérdést nyit meg.
1. A GP2-es versenyzők csapatai vajon tudtak ugyanilyen magyarázatot adni vagy a jóval kisebb tétre való tekintettel statáriális eljárásban részesültek?
2. Jogos-e a rivális csapattagok (elsősorban a Williamses Pat Symonds) azon állítása, miszerint ha már szabályok vannak, tartsa is be azokat mindenki?
3. Mire van egyáltalán szükség, az FIA kommunikációjának nagyfokú javítására vagy csak simán olyan minőségű abroncsokra, amiknél fel sem merül, hogy ilyen eljárások elinduljanak?
És a (szubjektív) válaszok:
1. Valószínűleg nem tudtak, de a GP2-esek és a Mercedes eljárása közötti eltérés csak azok véleményét erősíti meg, akik azt mondják, az FIA és azok, akik a méréseket végzik, nem állnak a helyzet magaslatán. Mindenesetre az ügy már csak azért is kínos, mert az FIA mint irányító szervezet állandóan utólagos magyarázkodásra szorul és alaposan keresztbeszervez saját magának.
2. Valamilyen szinten jogos, de ezzel megint az FIA és a Pirelli kerül a célkeresztbe. Symonds azért ugrált annyira, mert Hamilton kizárásával mindkét versenyzője pódiumra állt volna. A technikai igazgató nagyon jól tudja, hogy itt nem azzal van a baj, hogy a Mercedes áthágott volna egy szabályt, hanem, hogy azt a szabályt megint nem úgy tartatták be a mezőnnyel, ahogy kellett volna. Teszem azt, mekkora áldozat lett volna a Pirelli mérést végző embereit olyan létszámúra növelni, hogy méréskor egyszerre legyenek kint a rajtrácson. Vagy még erre sincs szükség az igazságossághoz: meg kell határozni egy adott hőfokot vagy egy mérési állandót és hozzápasszolni a csapatonkénti állapotokat. Ennek a lecsupaszított verziójával középiskolás tanulókat vegzálnak fizikaórán, itt sem lenne lehetetlen.
3. Mindkettőre, nagyon is. Azzal, hogy az FIA másfél órát húzta az időt, elhitette rengeteg szurkolóval (velem is), hogy a Mercedes tehet a dolgokról. Az, amit a szövetség tegnap csinált, nem hiteles, specifikált mérés, hanem kétségbeesett tűzoltás. Ha ennyire fontos a Pirellinek a saját szigorú kitétele, akkor biztosítsa a csapatoknak a feltételeket. Ilyen egyszerű. Jean Todt-ról és udvartartásáról már megválasztása után is beszélték, hogy saját bázist hoztak létre és nem igazán szeretnek együttműködni senkivel. Így viszont arra sincs túl sok esélye, hogy kimozdítsa a Pirellit a helyéről. Ecclestone-nak tetszik az olasz-kínai cég gyorsan elhasználódó terméke, eszében sincs a saját elképzelésekkel operáló, nyíltan sznob Michelin-t visszahozni, ameddig a Pirelli egy kis hirdetésért cserébe, lényegében ingyen azt csinálja, amit ő akar. Addig rendben is volna a dolog, hogy az abroncsok elhasználódása egy izgalmi faktor, csak amikor emiatt magyarázkodásra szorulnak, azt olyan módón teszik, ami komoly hozzá nem értésről árulkodik.
A verseny? Említésre sem méltó. Hamilton elhúzott, Kimi Räikkönen alig bírt elindulni, Rosberg pedig áldozatául esett saját csapata teljesen logikátlan döntésének. Ezen kívül tényleg semmi érdekes nem történt. Egyetlen dolog mentette meg: a hidegrázós atmoszféra, amit a tifosi és azon kívüliek okoztak. Már csak ezért is tilos elvenni Monzától a Forma-1-et, és hát a legenda csak legenda. Itt szerencsére nem begyepesedett petárdázásról van szó, mint majd' tíz éve Silverstone kapcsán Ecclestone és Jackie Stewart között, csak simán a pénzről. Ami nem boldogít, viszont jó, ha van. A monzai Olasz Nagydíj azonban boldogít.
Ja, van egy rossz hírem is: gyakorlatilag eldőlt a világbajnokság.
![]() |
SAVE MONZA! (forrás: bbc.co.uk) |
![]() |
||||||
Forrás: formula1.com |
![]() |
Sir Stirling Moss és Hamilton, saját koruk celebjei (forrás: f1fanatic.co.uk) |
![]() |
Ezért meg én kérek elnézést... (forrás: f1fanatic.co.uk) |